( Home page )

Dr inż. Tadeusz Karwat (1941-2008)

Wspomnienie Tadeusz Karwat (1941-2008)

W dniu 8 sierpnia 2008 r. odszedł od nas w wieku 67 lat po ciężkiej chorobie nieodżałowany Kolega dr inż. Tadeusz Karwat, wieloletni zasłużony nauczyciel akademicki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej oraz działacz Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Tadeusz Karwat urodził się 17 września 1941 r. w Skierniewicach. Po ukończeniu studiów na wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej rozpoczął pracę w Katedrze Elektrotechniki Teoretycznej na tym samym Wydziale, a po obronie pracy doktorskiej w 1975 r. został mianowany na stanowisko adiunkta w Instytucie Elektrotechniki Teoretycznej i Miernictwa Elektrycznego. Prowadził w tym czasie ćwiczenia audytoryjne, lekcje i laboratoria z dziedziny elektrotechniki teoretycznej, teorii obwodów elektrycznych liniowych i nieliniowych, teorii pola elektromagnetycznego oraz podstaw elektromagnetyzmu.

Był wybitnym specjalistą w dziedzinie obwodów elektrycznych nieliniowych, a zwłaszcza obwodów magnetycznych jak również skrupulatnym badaczem zjawisk zachodzących w polu elektromagnetycznym. Swoją wiedzę przekazywał studentom w sposób bardzo przystępny, inżynierski, przedstawiając i opisując dokładnie w miarę możliwości zachodzące zjawiska fizyczne. Był autorem, pomysłodawcą i wykonawcą bardzo wielu ćwiczeń laboratoryjnych z obwodów elektrycznych oraz podstaw elektromagnetyzmu. Ćwiczenia audytoryjne prowadził w sposób bardzo interesujący, ponieważ umiejętnie łączył swoją wiedzę praktyczną z teorią. Był współautorem trzech skryptów uczelnianych oraz współautorem ogólnopolskiego podręcznika wydanego przez WNT: “Zbiór zadań z elektrotechniki teoretycznej”.

Całe jego życie zawodowe związane było z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Był wykonawcą bardzo wielu prac dla potrzeb przemysłu i energetyki zawodowej. Był m.in. autorem wdrożenia transduktorów do pracy w elektrowniach, współautorem miernika do pomiaru asymetrii prądów fazowych dla generatora 500 MW w elektrowni Kozienice, aparatury do wyznaczania przemieszczeń względnych (szczelinomierzy) w zaporze wodnej Wisła-Czarne oraz wielu innych rozwiązań. Był też autorem kilkunastu patentów oraz autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych.

Uczestniczył w wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych z dziedziny obwodów elektrycznych oraz kompatybilności elektromagnetycznej. Władał biegle językiem angielskim i rosyjskim. Za swoją pracę otrzymywał wielokrotnie nagrody Dziekana oraz Rektora PW. Był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Na wydziale Elektrycznym PW był inicjatorem założenia studenckiego koła SEP oraz jego opiekunem. Dla studentów organizował wycieczki naukowe do zakładów przemysłowych oraz placówek energetyki zawodowej, a także prowadził kursy uprawniające do prac eksploatacyjnych, instalacyjnych i pomiarowych na różnych poziomach napięć. Kursy te cieszyły się dużym zainteresowaniem i uznaniem. Dr inż. Tadeusz Karwat był bowiem doskonałym inżynierem i nauczycielem, przekazując w sposób perfekcyjny zagadnienia teoretyczne, przepisy i zasady wykonywania pomiarów elektrycznych w różnych warunkach. Był uznanym rzeczoznawcą Izby Rzeczoznawców SEP, a także bardzo cenionym biegłym sądowym (wykonał około stu opinii). W latach 1998-2002 był przewodniczącym Funduszu Stypendialnego SEP.

Do SEP wstąpił w 1976 r. i cały czas aktywnie uczestniczył w działalności tej organizacji, pełniąc następujące funkcje:

T.Karwat (2003)

Działając w Oddziale Warszawskim SEP Kolega Tadeusz Karwat uczestniczył w funkcjonowaniu Warszawskiego Ośrodka Izby Rzeczoznawców SEP, jako członek Rady Nadzorczej tego Ośrodka, a przez krótki czas pełnił również obowiązki dyrektora Ośrodka.

Będąc członkiem Kolegium Sekcji Energetycznej OW SEP, aktywnie uczestniczył jako współorganizator różnych konferencji i seminariów organizowanych przez OW SEP i ZG SEP. Był członkiem Komitetu Organizacyjnego konferencji pn. "Optymalizacja w Elektroenergetyce" (OPE), organizowanych przez OW SEP co dwa lata, począwszy od roku 1995 jako OPE’95 a skończywszy na OPE’07 w roku 2007. W czasie tych konferencji Kolega Tadeusz Karwat wykonywał również z pasją liczne zdjęcia, przekazywane uczestnikom konferencji i stanowiące bogaty materiał historyczny w prowadzonej kronice historycznej OW SEP. Kolega Tadeusz Karwat przyczynił się w ten sposób do wzrostu popularności fotografii cyfrowej wśród Kolegów SEP-owców.

Innymi konferencjami, w których Kolega Tadeusz Karwat miał znaczący wkład były konferencje pn. "Międzynarodowy Dzień Elektryki", organizowane corocznie przez ZG SEP lub OW SEP. W ostatniej konferencji MDE’08 (11 czerwca 2008 r.) niestety nie mógł już osobiście uczestniczyć z uwagi na stan zdrowia, chociaż brał udział w jej organizowaniu ale zmobilizował swojego syna Tomasza do bardzo aktywnego udziału w jej organizowaniu. Nastąpiła więc kontynuacja dzieła zasłużonego Ojca.

Mając problem do rozwiązania można było zawsze liczyć na pomoc Kolegi Tadeusza Karwata. Był uczynny, koleżeński, lubił podróżować i fotografować. Miał wiele planów, których nie udało się zrealizować ze względów zdrowotnych.

Praca zawodowa i społeczna nigdy nie przesłaniała mu życia rodzinnego. Wspólnie z żoną Elżbietą, z którą przeżył 44 lata wychował i wykształcił troje dzieci.

Miłość do wiedzy, wykształcenia i ciągłego podnoszenia kwalifikacji zaszczepił swoim dzieciom z których był bardzo dumny, podkreślając to przy każdej nadarzającej się okazji.

Za swoją działalność społeczną w SEP otrzymał: Srebrną i Złotą Odznakę Honorową SEP, Srebrną i Złotą Odznakę Honorową NOT oraz Medale stowarzyszeniowe im. Szpotańskiego, Pożaryskiego, Groszkowskiego i Fryzego.

W Zmarłym nauka polska i Stowarzyszenie Elektryków Polskich poniosły wielką stratę.

Będzie nam Go bardzo brakować.

Henryk Gładyś
Oddział Warszawski SEP

Opracowano na podstawie materiałów dostarczonych przez przyjaciół i współpracowników Zmarłego oraz na podstawie
osobistych kontaktów i współpracy z czasów działalności Kolegi Tadeusza Karwata w Oddziale Warszawskim SEP.

( Home page )